Halli

HALLIN SIJAINTI (googlemaps)

HALLIN SIJAINTI (karttapaikka)

Hallin Seutu –yhdistyksen kotipaikka on Jämsän kaupunki ja pääasiallinen toiminta-alue Hallin taajama. Hallissa asui vuoden 2017 lopussa Tilastokeskuksen mukaan 964 asukasta.

Lähistöllä, entisen Kuoreveden kunnan alueella toimivat kyläyhdistykset Pihlaiston kyläyhdistys ry, Suinulan kyläyhdistys ry,  Kertteen-Palsinan kyläyhdistys ja Pohjois-Kuoreveden kylät ry. Länkipohjan suunnassa on Länkipohjan Seudun kyläyhdistys ry.

Hallin Seutu -yhdistyksen toiminta-aluetta ei  ole tarkasti määritelty, joten jäseniksi ja toimintaan hyväksytään mukaan kuka tahansa seudun kehittämisestä kiinnostunut henkilö tai yhteisö asuinaluetta rajaamatta. Toiminnan painopisteet määräytyvät vuosittain syyskokouksessa hyväksyttävästä toimintasuunitelmasta ja talousarviosta. Seuraavassa joitakin Hallin seutuun liittyviä hallinnollisia rajauksia.

Oppilaaksiottoalue

Oppilaaksiottoalue (aiemmin nimellä koulupiiri), johon Halli kuuluu, on varsin laaja.  Isommassa kuvassa mustalla viivalla rajattu yläasteen oppilaaksiottoalue ja pienemmässä kuvassa sinisellä vuosiluokkien 1.-6. oppilaaksiottoalue.

  

Postinumero 35600

Halli kuuluu postinumeroalueeseen 35600. Läheiset postinumeroalueet ovat myös 35610 Pihlaisto ja 35630 Suinula.

Tilastokeskuksen mukaan 2017 alueelle 35600 oli 833 asuntoa, Pihlaistossa (35610) on 45 ja Suinulassa (35630) on 90 asuntoa.

Toukokuussa 2019 joka kotiin jakelu postinumeroalueelle 35600 tavoittaa 692 jakelukohdetta. Kohteiden määrässä on huomioitu kohteet, jotka ovat kieltäneet mainosjakelun.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer